KTH PARTS INDUSTRIES INC
SAINT PARIS, OH — Manganese
Facility Information
| Facility Name | KTH PARTS INDUSTRIES INC |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1111 STATE RT 235 N |
| City | SAINT PARIS |
| State | Ohio |
| County | CHAMPAIGN |
| ZIP Code | 43072 |
| Coordinates | 40.14533, -83.98659 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 805 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 250 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.