AMPACET CORP
HEATH, OH — Aluminum (fume or dust)
Facility Information
| Facility Name | AMPACET CORP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Aluminum (fume or dust) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1855 JAMES PKWY |
| City | HEATH |
| State | Ohio |
| County | LICKING |
| ZIP Code | 43056 |
| Coordinates | 40.00226, -82.47558 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 781 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 9 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.