MARATHON PIPE LINE - HEATH TERMINAL
HEATH, OH — Toluene
Facility Information
| Facility Name | MARATHON PIPE LINE - HEATH TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 840 HEATH RD |
| City | HEATH |
| State | Ohio |
| County | LICKING |
| ZIP Code | 43056 |
| Coordinates | 40.02387, -82.47084 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 810 lbs |
| Fugitive Air | 180 lbs |
| Stack Air | 630 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.