KAISER ALUMINUM FABRICATED PRODUCTS LLC.
HEATH, OH — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | KAISER ALUMINUM FABRICATED PRODUCTS LLC. |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 600 KAISER DR |
| City | HEATH |
| State | Ohio |
| County | LICKING |
| ZIP Code | 43056 |
| Coordinates | 40.01242, -82.45817 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 862 lbs |
| Fugitive Air | 217 lbs |
| Stack Air | 16 lbs |
| Water | 55 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.