PPG INDUSTRIES OHIO INC - DELAWARE
DELAWARE, OH — Styrene
Facility Information
| Facility Name | PPG INDUSTRIES OHIO INC - DELAWARE |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Styrene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 760 PITTSBURGH DR |
| City | DELAWARE |
| State | Ohio |
| County | DELAWARE |
| ZIP Code | 43015 |
| Coordinates | 40.28217, -83.09396 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 354 lbs |
| Fugitive Air | 84 lbs |
| Stack Air | 270 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.