HENKEL US OPERATIONS CORP
DELAWARE, OH — Nonylphenol Ethoxylates
Facility Information
| Facility Name | HENKEL US OPERATIONS CORP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nonylphenol Ethoxylates |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 421 LONDON RD |
| City | DELAWARE |
| State | Ohio |
| County | DELAWARE |
| ZIP Code | 43015 |
| Coordinates | 40.28861, -83.08246 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 416 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 250 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.