STANLEY BLACK & DECKER US INC (CDIY - PORTER-CABLE DIV)
JACKSON, TN — Lead
Facility Information
| Facility Name | STANLEY BLACK & DECKER US INC (CDIY - PORTER-CABLE DIV) |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 4825 HWY 45 N |
| City | JACKSON |
| State | Tennessee |
| County | MADISON |
| ZIP Code | 38305 |
| Coordinates | 35.73938, -88.84889 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.