PRIMEX COLOR COMPOUNDING & ADDITIVES CORP
JASPER, TN — Tetrabromobisphenol A
Facility Information
| Facility Name | PRIMEX COLOR COMPOUNDING & ADDITIVES CORP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Tetrabromobisphenol A |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 193 COMMERCE PL |
| City | JASPER |
| State | Tennessee |
| County | MARION |
| ZIP Code | 37347 |
| Coordinates | 35.05520, -85.63116 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 2 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.