DENSO MANUFACTURING ATHENS TENNESSEE INC
ATHENS, TN — Chromium
Facility Information
| Facility Name | DENSO MANUFACTURING ATHENS TENNESSEE INC |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Chromium |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2400 2406 2408 DENSO DR |
| City | ATHENS |
| State | Tennessee |
| County | MCMINN |
| ZIP Code | 37303 |
| Coordinates | 35.47401, -84.64688 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 2 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.