DUBOIS CHEMICALS - NASHVILLE TN
NASHVILLE, TN — Sodium nitrite
Facility Information
| Facility Name | DUBOIS CHEMICALS - NASHVILLE TN |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Sodium nitrite |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7340 COCKRILL BEND BOULEVARD |
| City | NASHVILLE |
| State | Tennessee |
| County | DAVIDSON |
| ZIP Code | 37209 |
| Coordinates | 36.17629, -86.89468 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.