ULTIUM CELLS LLC
SPRING HILL, TN — Aluminum (fume or dust)
Facility Information
| Facility Name | ULTIUM CELLS LLC |
| Industry Sector | Electrical Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Aluminum (fume or dust) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 301 DONALD F. EPHLIN PARKWAY |
| City | SPRING HILL |
| State | Tennessee |
| County | MAURY |
| ZIP Code | 37174 |
| Coordinates | 35.72048, -86.97432 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.