HEIDELBERG MATERIALS SOUTHEAST AGG LLC - TWIN CITY PLANT
AUBURN, AL — Lead
Facility Information
| Facility Name | HEIDELBERG MATERIALS SOUTHEAST AGG LLC - TWIN CITY PLANT |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 214 TWIN CITY WAY |
| City | AUBURN |
| State | Alabama |
| County | LEE |
| ZIP Code | 36830 |
| Coordinates | 32.61012, -85.43082 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.