MMC MATERIALS GULF COAST LLC - MCINTOSH PLANT
MC INTOSH, AL — Lead
Facility Information
| Facility Name | MMC MATERIALS GULF COAST LLC - MCINTOSH PLANT |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 5050 HIGHWAY 43 |
| City | MC INTOSH |
| State | Alabama |
| County | WASHINGTON |
| ZIP Code | 36553 |
| Coordinates | 31.20509, -88.01544 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.