MMC MATERIALS GULF COAST LLC - FOLEY
FOLEY, AL — Lead
Facility Information
| Facility Name | MMC MATERIALS GULF COAST LLC - FOLEY |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 9138 COUNTY ROAD 65 |
| City | FOLEY |
| State | Alabama |
| County | BALDWIN |
| ZIP Code | 36535 |
| Coordinates | 30.35691, -87.71709 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.