EVERWOOD TREATMENT CO
SPANISH FORT, AL — Copper compounds
Facility Information
| Facility Name | EVERWOOD TREATMENT CO |
| Industry Sector | Wood Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 11349 HWY 31 |
| City | SPANISH FORT |
| State | Alabama |
| County | BALDWIN |
| ZIP Code | 36527 |
| Coordinates | 30.67683, -87.82862 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.