SCOTCH PLYWOOD CO INC.
BEATRICE, AL — Dioxin and dioxin-like compounds
Facility Information
| Facility Name | SCOTCH PLYWOOD CO INC. |
| Industry Sector | Wood Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Dioxin and dioxin-like compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | Dioxin |
Location
| Address | 14883 HWY 21 N |
| City | BEATRICE |
| State | Alabama |
| County | MONROE |
| ZIP Code | 36425 |
| Coordinates | 31.70287, -87.21559 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.