WAYNE-SANDERSON FARMS LLC - ENTERPRISE FRESH PLANT
JACK, AL — Certain glycol ethers
Facility Information
| Facility Name | WAYNE-SANDERSON FARMS LLC - ENTERPRISE FRESH PLANT |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Certain glycol ethers |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1020 COUNTY RD 114 |
| City | JACK |
| State | Alabama |
| County | COFFEE |
| ZIP Code | 36346 |
| Coordinates | 31.50139, -85.90342 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.