COX WOOD OF ALABAMA
WOODSTOCK, AL — Polycyclic aromatic compounds
Facility Information
| Facility Name | COX WOOD OF ALABAMA |
| Industry Sector | Wood Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Polycyclic aromatic compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 10810 BURT DRIVE |
| City | WOODSTOCK |
| State | Alabama |
| County | TUSCALOOSA |
| ZIP Code | 35188 |
| Coordinates | 33.17065, -87.21497 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.