LITTRELL BROTHERS LUMBER CO
VINEMONT, AL — Copper compounds
Facility Information
| Facility Name | LITTRELL BROTHERS LUMBER CO |
| Industry Sector | Wood Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 20345 HWY 31 N |
| City | VINEMONT |
| State | Alabama |
| County | CULLMAN |
| ZIP Code | 35179 |
| Coordinates | 34.25683, -86.87586 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.