VULCAN THREADED PRODUCTS INC
PELHAM, AL — Manganese
Facility Information
| Facility Name | VULCAN THREADED PRODUCTS INC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 10 CROSS CREEK TRAIL |
| City | PELHAM |
| State | Alabama |
| County | SHELBY |
| ZIP Code | 35124 |
| Coordinates | 33.30934, -86.81798 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 1 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.