THE GSI GROUP BREMEN AL
BREMEN, AL — Manganese
Facility Information
| Facility Name | THE GSI GROUP BREMEN AL |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1759 COUNTY ROAD 68 |
| City | BREMEN |
| State | Alabama |
| County | CULLMAN |
| ZIP Code | 35033 |
| Coordinates | 33.97691, -87.06110 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4 lbs |
| Fugitive Air | 4 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.