ROYAL SWITCHGEAR MANUFACTURING CO
BESSEMER, AL — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | ROYAL SWITCHGEAR MANUFACTURING CO |
| Industry Sector | Electrical Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3995 PINE LN SE |
| City | BESSEMER |
| State | Alabama |
| County | JEFFERSON |
| ZIP Code | 35022 |
| Coordinates | 33.34069, -86.92120 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 10 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 10 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.