LIGHTING RESOURCES FLORIDA
OCALA, FL — Mercury compounds
Facility Information
| Facility Name | LIGHTING RESOURCES FLORIDA |
| Industry Sector | Hazardous Waste |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 1007 SW 16TH LN |
| City | OCALA |
| State | Florida |
| County | MARION |
| ZIP Code | 34471 |
| Coordinates | 29.17167, -82.14743 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.