FLORIDA POWER & LIGHT CO FPL MANATEE POWER PLANT
PARRISH, FL — Benzo[g,h,i]perylene
Facility Information
| Facility Name | FLORIDA POWER & LIGHT CO FPL MANATEE POWER PLANT |
| Industry Sector | Electric Utilities |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzo[g,h,i]perylene |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 19050 STATE RD 62 |
| City | PARRISH |
| State | Florida |
| County | MANATEE |
| ZIP Code | 34219 |
| Coordinates | 27.59582, -82.34403 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.