CEMEX PORT CHARLOTTE
PORT CHARLOTTE, FL — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | CEMEX PORT CHARLOTTE |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 19300 PEACHLAND BLVD. |
| City | PORT CHARLOTTE |
| State | Florida |
| County | CHARLOTTE |
| ZIP Code | 33948 |
| Coordinates | 27.01722, -82.12944 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.