PURINA ANIMAL NUTRITION LLC - MULBERRY
MULBERRY, FL — Copper compounds
Facility Information
| Facility Name | PURINA ANIMAL NUTRITION LLC - MULBERRY |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 890 N PRAIRIE INDUSTRIAL PARK |
| City | MULBERRY |
| State | Florida |
| County | POLK |
| ZIP Code | 33860 |
| Coordinates | 27.90343, -81.99521 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.