WEDGWORTH'S INC LAKE PLACID
LAKE PLACID, FL — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | WEDGWORTH'S INC LAKE PLACID |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 211 SR-70 W |
| City | LAKE PLACID |
| State | Florida |
| County | HIGHLANDS |
| ZIP Code | 33852 |
| Coordinates | 27.20835, -81.33255 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.