AXON CIRCUIT INC
TAMPA, FL — Lead compounds
Facility Information
| Facility Name | AXON CIRCUIT INC |
| Industry Sector | Computers and Electronic Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 424 WARE BLVD |
| City | TAMPA |
| State | Florida |
| County | HILLSBOROUGH |
| ZIP Code | 33619 |
| Coordinates | 27.94638, -82.34734 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.