CEMEX PLANT CITY 2
PLANT CITY, FL — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | CEMEX PLANT CITY 2 |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 2680 U.S HWY 92E. |
| City | PLANT CITY |
| State | Florida |
| County | HILLSBOROUGH |
| ZIP Code | 33566 |
| Coordinates | 28.02129, -82.09075 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.