CEMEX DELRAY BEACH
DELRAY BEACH, FL — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | CEMEX DELRAY BEACH |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 1700 WEST ATLANTIC AVENUE |
| City | DELRAY BEACH |
| State | Florida |
| County | PALM BEACH |
| ZIP Code | 33444 |
| Coordinates | 26.46140, -80.09114 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.