PUBLIX DEERFIELD BEACH FACILITY
DEERFIELD BEACH, FL — Nitric acid
Facility Information
| Facility Name | PUBLIX DEERFIELD BEACH FACILITY |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitric acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 777 SW 12TH AVE |
| City | DEERFIELD BEACH |
| State | Florida |
| County | BROWARD |
| ZIP Code | 33442 |
| Coordinates | 26.30705, -80.12010 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.