GKN SINTER METALS
CONOVER, NC — Aluminum (fume or dust)
Facility Information
| Facility Name | GKN SINTER METALS |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Aluminum (fume or dust) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 407 THORNBURG DR |
| City | CONOVER |
| State | North Carolina |
| County | CATAWBA |
| ZIP Code | 28613 |
| Coordinates | 35.70683, -81.20056 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.