SANDERSON FARMS ST. PAULS PROCESSING
SAINT PAULS, NC — Peracetic acid
Facility Information
| Facility Name | SANDERSON FARMS ST. PAULS PROCESSING |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Peracetic acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2076 NC HIGHWAY 20 W |
| City | SAINT PAULS |
| State | North Carolina |
| County | ROBESON |
| ZIP Code | 28384 |
| Coordinates | 34.82827, -79.01597 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.