MOUNTAIRE FARMS INC. - LUMBER BRIDGE
LUMBER BRIDGE, NC — Peracetic acid
Facility Information
| Facility Name | MOUNTAIRE FARMS INC. - LUMBER BRIDGE |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Peracetic acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 17269 NC HWY 71 |
| City | LUMBER BRIDGE |
| State | North Carolina |
| County | ROBESON |
| ZIP Code | 28357 |
| Coordinates | 34.86833, -79.10314 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.