CAVCO INDUSTRIES INC. DBA CAVCO HOMES OF NC
HAMLET, NC — Diisocyanates
Facility Information
| Facility Name | CAVCO INDUSTRIES INC. DBA CAVCO HOMES OF NC |
| Industry Sector | Wood Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Diisocyanates |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 106 INNOVATIVE WAY - NULL |
| City | HAMLET |
| State | North Carolina |
| County | RICHMOND |
| ZIP Code | 28345 |
| Coordinates | 34.88339, -79.69442 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.