WARREN OIL CO LLC - DUNN NC
DUNN, NC — Certain glycol ethers
Facility Information
| Facility Name | WARREN OIL CO LLC - DUNN NC |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Certain glycol ethers |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2340 US-301 N |
| City | DUNN |
| State | North Carolina |
| County | HARNETT |
| ZIP Code | 28334 |
| Coordinates | 35.33110, -78.59393 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.