AVIENT COLORANTS USA LLC - MOORESVILLE FACILITY
MOORESVILLE, NC — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | AVIENT COLORANTS USA LLC - MOORESVILLE FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 337 TIMBER ROAD |
| City | MOORESVILLE |
| State | North Carolina |
| County | IREDELL |
| ZIP Code | 28115 |
| Coordinates | 35.55811, -80.81631 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.