ENVALIOR PERFORMANCE MATERIALS LLC
DALLAS, NC — Copper compounds
Facility Information
| Facility Name | ENVALIOR PERFORMANCE MATERIALS LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1225 GASTONIA TECHNOLOGY PKWY |
| City | DALLAS |
| State | North Carolina |
| County | GASTON |
| ZIP Code | 28034 |
| Coordinates | 35.30410, -81.20957 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.