CONSOLIDATED DIESEL CO
WHITAKERS, NC — Ethylene glycol
Facility Information
| Facility Name | CONSOLIDATED DIESEL CO |
| Industry Sector | Machinery |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylene glycol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 9377 US HWY 301 N |
| City | WHITAKERS |
| State | North Carolina |
| County | NASH |
| ZIP Code | 27891 |
| Coordinates | 36.09360, -77.73109 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.