HUBBELL LENOIR CITY ROCKY MOUNT
ROCKY MOUNT, NC — Lead compounds
Facility Information
| Facility Name | HUBBELL LENOIR CITY ROCKY MOUNT |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 546 ENGLISH RD |
| City | ROCKY MOUNT |
| State | North Carolina |
| County | NASH |
| ZIP Code | 27804 |
| Coordinates | 35.98011, -77.85302 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.